logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Gratuluję! Wprowadziłeś wielkie zmiany do swojego życia. Ostatnim krokiem będzie rozpoczęcie picia soków. Jestem mocno przekonany, że są one kluczem do doskonałego zdrowia i życia pełnego energii.

Powiedziałem to już wcześniej, ale jest to tak ważne, że powtórzę jeszcze raz: wysoka temperatura podczas gotowania i przetwarzania żywności niszczy wrażliwe mikroelementy w pożywieniu zmieniając ich budowę i skład chemiczny. Będąc już na zaawansowanym poziomie unikaj wszelkiej przetworzonej żywności i jedz jedynie organiczne warzywa i owoce, chyba że jest to niemożliwe. 

Są trzy powody dla których powinieneś włączyć picie soków warzywnych do programu zdrowotnego:

1. Prawdopodobnie masz nie w pełni sprawnie funkcjonujące jelita. U większości z nas jest to rezultat co najmniej niezbyt mądrych wyborów dokonywanych przez wiele lat. Zmniejszyło to możliwości ciała do wchłaniania wszystkich składników odżywczych z warzyw. Robienie soku pomaga wstępnie je strawić, więc przyswajasz większość składników odżywczych zamiast je później spłukiwać w toalecie.

2. Potrzebujesz 0.5 kg surowych warzyw na każde 23 kg masy ciała dziennie. Picie soku warzywnego pozwala ci sprostać temu wyzwaniu, bo w ten sposób możesz zjadać więcej warzyw niż robisz to zwykle.

3. Nikt nie chce zjadać tak dużo surówek. Jeśli jesz warzywa w postaci surówek, będziesz ich miał dużo za dużo. To pogwałciłoby zasadę mówiącą, że należy jeść urozmaicone pożywienie, ponieważ w innym wypadku wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się alergii na określone rodzaj żywności.

Jeśli dopiero zaczynasz robić soki, najlepiej zacząć od kupna niedrogiej sokowirówki. Korzyścią jest to, że jeśli nie będziesz kontynuować picia soków nie stracisz dużo pieniędzy. Jest jednak kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Tanie sokowniki z wirówką (sokowirówki) robią kiepskiej jakości sok i są bardzo głośne, co może przyczynić się do utraty słuchu. Są dobre, ale na krótką metę. Moim ulubionym sokownikiem jest Omega 8003.

Możesz dowiedzieć się, jak wybrać bardzo dobry sokownik zaglądając do sprawozdanie na temat zalecanych sokowników.

Wielu z moich pacjentów przeczuwało, że będą mieć problemy z robieniem soków, ale było znacznie łatwiejsze niż sądzili, że będzie. Jest to częściowo związane z faktem, że powinieneś zacząć przez robienie soków z takich warzyw, które lubisz jeść w normalnej postaci. Sok powinien mieć przyjemny smak i nie przyprawiać cię o mdłości.

Bardzo ważną rzeczą kiedy pijesz soki jest słuchanie swego ciała. Twój żołądek powinien być radosny przez cały ranek. Jeśli słyszysz jakieś odgłosy lub ogólnie przypomina o swoim istnieniu, najprawdopodobniej robisz sok z czegoś, czego nie powinieneś jeść. Osobiście zauważyłem, że nie mogę pić dużo soku z kapusty, ale po zmniejszeniu ilości czuję się dobrze.

Zanim zaczniemy chciałbym wspomnieć o produkcie, który pomaga mi pozostać zdrowym kiedy nie mam wystarczająco dużo czasu na robienie soku. Nazywa się Living Fuel Rx i moim zdaniem, jest najlepszym daniem zastępczym jakie możesz znaleźć. To super-jedzenie jest moim stałym towarzyszem kiedy jestem w drodze. 

Lekcja 1: Pij soki warzywne na śniadanie.

Soki warzywne stanowią wspaniałe śniadanie jeśli zostaną zrównoważone dodatkiem niezbędnych olei i odrobiną chlorelli. Proszę pamiętać, że sok warzywny i owocowy to dwie całkowicie rożne rzeczy jeśli chodzi o wartość odżywczą. Jestem pewien, że soków owocowych powinno się unikać. Chociaż warzywne zostają przetworzone nie podnoszą poziomu insuliny tak, jak soki owocowe. Jedynymi wyjątkami są soki z marchwi i buraka (oraz większość innych roślin rosnących pod ziemią), których działanie jest podobne do soków owocowych.

Lekcja 2: Możesz jeść również miąższ!

Kiedy robisz sok, produkujesz również miąższ. Co masz z nim zrobić? Najlepiej zmieszać go z sokiem i zjeść. Kiedy sam rozpocząłem robienie soków, robiłem to codziennie i mój stolec często był luźny. Od momentu kiedy zacząłem dodawać miąższ problem zniknął. Korzyścią z jedzenia błonnika jest to, że służy on jako odżywka dla bakterii w jelicie grubym.

Jedzenie miąższu przedłuża czas spożywania soku, ale tak jest zdrowiej. Możesz stopniowo dodawać miąższ do soku przez jakiś czas, żeby się przyzwyczaić. Jeśli dodasz cały, mieszanka staje się prawie taka, jak zielona warzywna kaszka, którą można zjeść łyżką.

Obecnie wypijam około 75% soku, a pozostałe 25 dolewam do miąższu. Dodaję trochę zmielonych nasion, mieszam i jem jak kaszkę.

Wypróbuj obie metody. Obserwuj swoje ciało i wybierz to, co jest dla ciebie najlepsze.

Lekcja 3: Przygotuj się do robienia soku!

Krok 1: Kiedy jesteś już przygotowany na korzyści płynące z picia warzywnego soku, musisz wiedzieć z czego go robić. Zalecam rozpoczęcie od następujących warzyw, ponieważ są najłatwiejsze do strawienia:

Nie są tak dobre jak bardziej odżywcze intensywnie zielone warzywa. Kiedy już się do nich przyzwyczaisz, możesz zacząć dodawać bardziej wartościowe, choć mniej smaczne.

Warzywa których należy unikać to marchew i buraki. Większość ludzi zwykle robi sok z marchwi. Powód dla którego jest on tak smaczny jest taki, że ma on wysoką zawartość cukru. Doradzałbym unikanie wszystkich warzyw rosnących pod ziemią, żeby uniknąć wzrostu poziomu insuliny.

Jeśli jesteś zdrowy możesz dodać około 0.5 kg marchwi lub buraków w ciągu tygodnia. Jestem przekonany, że ich głęboki, intensywny kolor ma dodatkowe korzyści, których nie posiadają zielone warzywa wymienione powyżej.

Krok 2: Kiedy już przywykłeś do picia soków możesz rozpocząć dodawanie kolejnych warzyw:

Krok 3: Następnym krokiem jest włączenie kolejnych:

Kapusta jest jednym z najbardziej leczniczych warzyw dla wrzodów żołądka, ponieważ jest przebogatym źródłem witaminy U. Zgodnie z teorią zawartą w książce "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi" lektyna zawarta w kapuście nie jest dobra dla ludzi z grupą krwi A, do której również ja należę, więc unikam jej.

Krok 4: Kiedy jesteś gotowy zacznij dodawać zioła do soku. Stanowią doskonałą kombinację z sokiem, a szczególnie dobre są dwa z nich:

Bądź ostrożny stosując liście kolendry, ponieważ możesz ich nie tolerować. Powstrzymaj się, jeśli dopiero zaczynasz picie soków. Jedzenie tych warzyw stanowi wyzwanie, ale jest ogromnie korzystne.

Krok 5: Ostatni krok: dodawaj 1-2 liście ze względu na ich gorycz:

Ważna uwaga: Robię sok z warzyw o temperaturze pokojowej. Wyjmuje je z lodówki wieczorem, albo przynajmniej godzinę wcześniej rano, ponieważ nie sprawia mi przyjemności picie zimnych napoi, szczególnie kiedy jest zimno na dworze.

Lekcja 4: Niech twój sok będzie zbalansowanym posiłkiem.

Zrównoważ sok proteinami i tłuszczem. Sok warzywny nie ma wiele białka, czy tłuszczu, więc ważną rzeczą jest włączyć ich źródła do swojego posiłku.

Jeśli jesteś w ciąży jedzenie surowych jajek jest niewskazane, ponieważ może się pogłębić deficyt biotyny. consuming whole raw eggs.

Więcej informacji na ten temat jedzenia surowych możesz znaleźć w moim artykule, Raw Eggs for Your Health -- Major Update

·         Dodaj nasiona. Surowe nasiona, świeżo zmielone i często zmieniane są kolejnym wspaniałym dodatkiem do miąższu. Najprostszym sposobem na zmielenie nasion jest użycie taniego młynka do kawy. Nasiona są pełne protein i niezbędnych kwasów tłuszczowych które równoważą skład soku. Zalecam dynię i siemię lniane. Jeśli stosujesz siemię lniane przeczytaj moją uwagę special caution.

Jeśli masz wysoki poziom żelaza i witaminy D nie używaj jej ponieważ jest bogata w oba te składniki.

Powodem dla którego tłuszcz jest tak ważny jest to, że zielone warzywa zawierają witaminę K, która pełni istotną rolę w przyswajalności wapnia i budowie kośćca. Dodatkowo nowe badania sugerują, że witamina K znacząco zmniejsza zwapnienie arterii. Nie jest ona jednak wchłaniana bardzo dobrze bez tłuszczu. Oprócz tego witamina D zawarta w wątrobie dorsza współpracuje z witaminą K zwiększając jej wchłanianie i budowę mocniejszych kości. Dawka tranu lub oleju rybnego to jedna łyżeczka od herbaty na każde 11 – 18 kg wagi ciała. Przejrzyj vitamin D information. Dodanie surowego żółtka jajka, jak to opisałem wyżej, również pomaga w przyswojeniu całej witaminy K zawartej w soku. Możesz również użyć siemienia lnianego jako źródła tłuszczu omega-3, ale wiele ludzi ma problemy z jego trawieniem.

Lekcja 5: Niech twój sok będzie smakowity.

Jeśli chcesz, żeby sok był jeszcze bardziej smaczny, szczególnie na początku, możesz dodać:

Lekcja 6: Pij sok natychmiast po zrobieniu, albo przechowuj go bardzo ostrożnie.

Robienie soku pochłania czas, więc prawdopodobnie myślisz sobie "ciekawe, czy mogę go zrobić, a wypić go później?" To nie jest dobry pomysł. Sok warzywny jest bardzo nietrwały, wiec najlepiej wypijać go natychmiast po zrobieniu. Jeśli zrobisz to bardzo ostrożnie możesz go przechować do 24h przy małej utracie wartości odżywczych. Sposób przechowywania soku:

1. Wlej sok do szklanego słoika ze szczelną nakrętką i napełnij go maksymalnie. W słoiku powinna się znaleźć minimalna ilość powietrza (w powietrzu jest ok. 20% tlenu), które będzie utleniać i niszczyć wartości soku.

2. Owiń słoik folią aluminiową, żeby izolować od światła, które go niszczy.

3. Trzymaj go w lodówce do około 30 minut przed wypiciem, ponieważ sok warzywny powinien być pity w temperaturze pokojowej. 

Większość ludzi pije sok na śniadanie, ale jeśli nie sprawdza się to w twoim wypadku, wybierz porę dogodną dla siebie i dopasowaną do twojego rytmu dnia.

Lekcja 7: Myj dokładnie sokownik.

Wszyscy wiemy, że jeśli sokownik myje się dłużej niż 10 minut, to znajdziemy wymówki, żeby tego nie robić w ogóle. Odkryłem, że użycie starej szczoteczki do zębów sprawdza się doskonale w czyszczeniu każdego metalowego sitka. W wypadku mojego sokownika Omega 8003, cały proces trwa około 5 minut. Jakiej byś metody nie wybrał musisz to zrobić zaraz po użyciu sokownika, żeby pozostałości nie stały się pożywką dla pleśni.

Uwaga: Nie stosuj się do zaleceń dołączonych do sokownika, ponieważ najczęściej zalecają robienie soków z kombinacji owoców i warzyw.